LEKCJA PRZY MUZYCE

Uczniowie klasy 2 b podczas lekcji online, słuchając muzyki związanej z Afryką, stworzyli piękne rysunki. Lekcja poprzedzona była prezentacją dotyczącą przyrody afrykańskiej.

Oglądając prace dzieci polecamy posłuchać muzyki.

https://www.youtube.com/watch?v=Oriedau4tp8

https://www.youtube.com/watch?v=f8wsAReYwlM

https://www.youtube.com/watch?v=n30eC5dXbdM

https://www.youtube.com/watch?v=_qqoKor0u3c .


lekcjajpg

„ZDROWE ODŻYWIANIE, ZDROWY TRYB ŻYCIA -TO CEL KAŻDEGO CZŁOWIEKA”

Uczniowie klasy Vc na zajęciach z wychowawcą rozmawiali na bardzo ważny temat dla każdego człowieka – na temat zdrowego odżywiania  „Zdrowe odżywianie, zdrowy tryb życia -to cel każdego człowieka”. Jednomyślnie wszyscy uczniowie ustali, że aby zdrowo odżywiać się, prowadzić zdrowy styl życia - należy spożywać 3 główne posiłki dziennie (śniadanie, obiad, kolacja) oraz dwie przekąski (drugie śniadanie i podwieczorek).  Przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być dłuższe niż trzy - cztery godziny. Oczywiście, nie chodzi o to, aby skrupulatnie pilnować wyznaczonych godzin i jeść z zegarkiem w ręku , jeśli spóźnimy się z posiłkiem 15 minut lub zjemy go przed wyznaczonym czasem, to nic się nie stanie.  Regularnie spożyte posiłki chronią nas  przed gwałtownymi spadkami poziomu cukru we krwi, a tym samym przed uczuciem głodu, zmęczenia i złym humorem.

Pierwsze śniadanie powinno zostać zjedzone przed wyjściem do szkoły (do godziny od przebudzenia), a ostatni posiłek natomiast na około 3 godziny przed zaśnięciem. Pierwsze śniadanie spożyte po przebudzeniu, to pierwszy posiłek po długiej nocnej przerwie. Pełnowartościowe śniadanie powinno zawierać wszystkie składniki odżywcze, tj. białko, tłuszcz i węglowodany.

Efektem pracy uczniów były plansze, plakaty przedstawiające piramidy zdrowego żywienia.

Na zajęciach było bardzo ciekawie i zabawnie, a zarazem bardzo pouczająco. Bo nie ma nic lepszego – jak właśnie nauka przez zabawę 


DBIjpg   DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

03.03.2020 Uczennice klasy 7A Ala Kreduszyńska, Marta Morawiec i Jadzia Młynarczyk przeprowadziły lekcję informatyki poświęconą Bezpieczeństwu w INTERNECIE. Lekcja została przygotowana z okazji Dnia Bezpiecznego INTERNETU. W trakcie zajęć uczennice wykorzystały przygotowany przez siebie QUIZ na temat zagrożeń  i prawidłowych zachowań podczas korzystania z zasobów INTERNETU. Klasa 7A rozwiązując ten quiz walczyła o tytuł najlepszego znawcy zagadnień bezpieczeństwa INTERNETU. Wszyscy bardzo fajnie się bawili i rywalizowali miedzy sobą.
link do zdjęć:  https://photos.google.com/u/0/photo/AF1QipPhIkek-ZMEzoOL5lvpOJT0riEwGAczBNpJ9l7JWARSZTATY GEOGRAFICZNE METODĄ EKSPERYMENTU „JAK POWSTAJĄ WULKANY? BUDOWA WULKANU”.


warsztaty geograficznejpg


Innowacja matematyka 2020jpg  „FIRMA I JA -CZYLI ROZWIJANIE SPRAWNOŚCI RACHUNKOWEJ, KREATYWNOŚCI I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI WŚRÓD UCZNIÓW”


W naszej szkole w ramach zajęć dodatkowych z matematyki, prowadzone są zajęcia innowacji matematycznej.  Innowacja ta  skierowana jest do uczniów jako alternatywna forma spędzania wolnego czasu, poszerzania zainteresowań, inny rodzaj zabawy
oraz nabywania i rozwijania tzw. kompetencji miękkich jako klucza do sukcesu.

Innowacyjność polega na zaangażowaniu uczniów klas piątych szkoły podstawowej którzy przez kolejne jeszcze dwa lata – spotykamy się już rok J - będą zdobywali umiejętności, które w szóstej klasie pozwolą im założyć „firmę” (wybór działalności firmy będzie uzależniony od wyników ankiety przeprowadzonej wśród uczniów) , a zyski z niej będą mogli inwestować w celu pomnażania ich. Aby uświadomić uczniom, że dobrze funkcjonująca firma to efekt pracy grupy ludzi, którzy zajmują się różnymi aspektami funkcjonowania firmy – uczniowie pracują  w grupach. Ponadto innowacyjność dotyczy również przekazywanych treści, które obejmują elementy rachunkowości, bankowości, planowania, itp, …

Grupowe, zespołowe formy pracy pozwalają równocześnie realizować kilka przedsięwzięć związanych z obliczaniem budżetu, uprawomocnieniem (choć tylko wirtualnym) działalności firmy, poszukiwaniem instytucji i osób wspierających zespół finansowo, zadbaniem o marketing, zaplanowaniem zakupów, ustaleniem terminów itp. Każdy uczeń, który uczestniczy w zajęciach, może znaleźć swoje miejsce i zrealizować swoje pasje, pokazać to, co umie robić najlepiej i osiągnąć sukces. W firmie bowiem swoje miejsce może znaleźć nie tylko świetny matematyk – który doskonale opanuje elementy rachunkowości i operacji bankowych, ale także informatyk – który zaprojektuje oprawę graficzną firmy i materiałów promocyjnych, ale także osoba interesująca się marketingiem i reklamą, giełdą papierów wartościowych itp.

Na naszych zajęciach  jest  naprawdę bardzo ciekawie i interesująco.

W tym roku w ramach zajęć odwiedziliśmy już „ Muzeum monet”, ale na tym nie koniec. Czeka nas jeszcze konkurs: „Mistrz Rachunkowości 2020” i wspólne warsztaty z pracownikami banku.


JAK POWSTAJE MYDŁO?

W ramach projektu „ Odkryj w sobie talent” uczniowie brali udział w chemicznych zajęciach warsztatowych pt. „ Jak powstaje mydło?” , „Jak zrobić świeczkę?”. Uczniowie brali aktywny udział   w zajęciach. Każdy uczestnik warsztatów wykonał samodzielnie mydło i świeczkę w wybranym przez siebie kolorze i zapachu. Wszyscy uczestnicy pod okiem I. Kos pięknie pakowali swoje wyroby , co stanowiło dodatkową atrakcję zajęć.

https://photos.app.goo.gl/iipdyaYD3veMPV346


WYCIECZKA EDUKACYJNA

Pod kierunkiem I. Kos i E. Blachnickiej uczniowie brali udział w wycieczce edukacyjno-ekologicznej do lasu na Kręciwilku. Celem wycieczki było: szerzenie wiedzy o ochronie przyrody, kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej uczestników, propagowanie aktywnej edukacji ekologicznej prowadzonej w terenie, wspieranie lokalnych inicjatyw służących ochronie środowiska. Realizacja powyższych celów odbyła się poprzez prelekcję, rozmowy, dyskusje w trakcie trwania  akcji. W czasie wycieczki uczniowie sprzątali las, ze szczególnym uwzględnieniem segregacji odpadów.


https://photos.app.goo.gl/GJVs16ZzUKvHawKc6


lekcja w kiniejpg

LEKCJA W KINIE

Temat: „Kamera! Akcja! O tajemnicach planu filmowego”.  

18.10.2019 (piątek) klasy 3A, 3B i 3C wraz z wychowawczyniami p. Barbarą Wręczycką– Messjasz, p. Marzeną Szczypińską i p. Iloną Tasarz wzięły udział w projekcie edukacji medialno-filmowej, który odbył się w sali widowiskowej klubu „Politechnik”.  

Podczas lekcji kinowej dzieci zdobyły wiadomości o kulisach powstawania filmów aktorskich, które chętnie oglądają. Młodzi widzowie zobaczyli jak wygląda dzień na planie zdjęciowym i dowiedzieli się, kto pracuje przy tworzeniu filmu. Bohaterami lekcji były animowane dziecięce postaci, które postanawiają nakręcić w klasie własny film. Każde z nich ma inne zainteresowania i umiejętności, dzięki czemu świetnie się uzupełniają. Zamysłem lekcji było pokazanie, jak dziecięcą pasję można wykorzystać na planie filmowym i że każdy może znaleźć tam zadanie dla siebie. W przystępny dla dzieci sposób zaprezentowano najważniejsze zawody filmowe, między innymi reżysera, aktora, scenografa, kostiumografa, operatora kamery. Uczniowie  i uczennice zobaczyli, jak ważną rolę pełni każda z tych osób. Dzieci zdobyły wiele ciekawych informacji, na przykład ile czasu trwa postarzanie aktora, co to jest dubel  i dlaczego na planie woła się: „Kamera!” i „Akcja”. Trzecioklasiści mieli okazję zobaczyć, jak wygląda sztuczny śnieg i odkryć, z czego można go zrobić. W trakcie lekcji dzieci uczestniczyły w quizach i rozwiązywały zagadki dotyczące ich ulubionych filmów.  

Po krótkiej przerwie śniadaniowej zaproszono wszystkich uczestników na film w reżyserii Paula Kinga: „Paddington 2” -  opowieść o uroczym, kulturalnym misiu, który zawsze służy pomocą. To zabawne i wzruszające kino familijne uczy nienagannych manier, a ponadto pokazuje, że warto dostrzegać dobro w każdym człowieku.

Lekcja w kinie to ciekawa i wartościowa forma poszerzania wiadomości uczniów.


LAPBOOK NA 102!

Po raz kolejny klasa 6a zaprezentowała swoje lapbooki. Wcześniej, pod okiem pani Joanny Siorek przygotowała prace dotyczące ,,Tajemniczego ogrodu”. Tym razem uczniowie pracowali nad ,,Hobbitem” J.Tolkiena, lekturą która, ze względu na ciekawą fabułę i świetną adaptację filmową cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Świat fantasy dał autorom sporo możliwości twórczych. Nic dziwnego, że wiele lapbooków imponuje nie tylko ciekawą treścią, ale i oryginalną formą.


link do zdjęć: https://photos.app.goo.gl/9V4Hm2Wfkdw1zEnD7


lekcja biblioteczna 2019jpg

LEKCJA BIBLIOTECZNA

19 września klasy 2 a i 2 b wzięły udział w spotkaniu z Opowiadaczem. Pan Opowiadacz opowiadał o książkach o tematyce sportowej. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania i wykonywali zadania proponowane przez prowadzącego.


ciekawe zajciajpg

CIEKAWE ZAJĘCIA W 1B

w dn. 15 listopada uczniowie klasy 1 b przygotowali w grupach krótkie przedstawienia. Sami wykonali kukiełki, dekoracje, ułożyli scenariusze i rozdzielili między siebie role. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem. Podczas prezentacji było dużo śmiechu, aktorzy nagradzani byli gromkimi brawami.


wPatrykpng                                                                     „Escape room” w ramach obchodów święta Św. Patryka – patrona Irlandii

 Z okazji święta Św. Patryka uczniowie klas  6b, 7a i 7b uczestniczyli w nietypowej lekcji języka angielskiego – „Escape room”. Zostali  uczestnikami misji specjalnej, której celem było uratowanie parady odbywającej się w dniu Św. Patryka (17 Marca). Ich głównym zadaniem było  otwarcie skrzyni przy pomocy czterocyfrowego kodu, który można było uzyskać dopiero po odgadnięciu wszystkich zagadek.

Zagadki były różnorakie i dotyczyły osoby św. Patryka oraz tradycji związanych z tym dniem.  Trzeba było m.in. poradzić sobie z  szyfrem masońskim (pigpen cipher), szyfrem Polibiusza ( Polybius cipher), kryptogramem (cryptogram), kodem Morse’a (Morse code)  oraz zapisać główne myśli  tekstów  – oczywiście wszystko w języku angielskim. Dzięki sprytowi i kreatywności uczestników misja zakończyła się sukcesem i uczniowie w ciągu 1 godz. lek. uzyskali pożądany szyfr. Został nawet czas as na zrobienie pamiątkowych zdjęć.                       Dorota Pietruszewska

link do zdjęć: https://photos.app.goo.gl/ogG3NfjaMMo8f5WV2


MALI NAUKOWCY
22 lutego uczniowie klasy 3 b bawili się w naukowców. Dzieci w grupach konstruowały potworki z butelek, a następnie przeprowadzały eksperymenty Było dużo dobrej zabawy.
link do zdjęć: https://photos.app.goo.gl/s6P9Dsupbuiveujh2


ciekawalekcjapng CIEKAWA LEKCJA KLASY 3B

Uczniowie klasy 3 b przygotowali w grupach prezentacje o kontynentach. Dzieci wykonały interesujące plakaty, przedstawiły ciekawostki oraz pokazały piękne zdjęcia. Wszyscy podeszli do powierzonego zadania bardzo odpowiedzialnie i z pełnym zaangażowaniem. Wychowawczyni p. Magda Zacharek pochwaliła swoich uczniów i nagrodziła najwyższymi ocenami za dodatkową pracę. Koledzy i koleżanki z innych klas mogą podziwiać wystawę, która została zaprezentowana przed salą nr 30.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

 NIETYPOWA LEKCJA INFORMATYKI

19 września, uczniowie klasy 5 A pod kierunkiem pani Anny Lewandowskiej uczestniczyli w nietypowej lekcji informatyki. Głównymi bohaterami tej lekcji były MBOTY, które nasza szkoła zakupiła. Małe roboty będą służyły do nauki programowania. Nim jednak się to stanie uczniowie klasy 5A podczas lekcji gier i zabaw z wykorzystaniem robota mogli sprawdzić jak za pomocą pilota kierować tymi małymi i zwinnymi urządzeniami. Dzięki wykorzystaniu takich środków dydaktycznych lekcje informatyki będą bardziej atrakcyjne.

mbot-lekcjajpg


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.